Mehdi Akhavan Behabadi, secretarul Inaltului Consiliu al Cyberspace din Iran, a declarat ca tara sa se afla sub un "bombardament digital", iar viteza traficului online a fost incetinita dupa un atac ce a ocupat "mai multi GB" de trafic, scrie Engadget.
Pare greu de crezut ca poti incetini conexiunea la internet a unei intregi tari ocupand cativa GB de trafic, dar Iranul a anuntat deja un plan pentru a crea o retea locala, care sa izoleze tara de atacuri online internationale.
Oficialul iranian crede ca atacurile online vizeaza in principal infrastructurile iraniene de telecomunicatii, cele petroliere si cele nucleare.
0 comentarii:
Speak up your mind
Tell us what you're thinking... !